1. pl

Informacje organizacyjne

Część Warmii możemy zwiedzić w ramach jednodniowego zlecenia (Olsztyn lub Barczewo lub Reszel), zaś pozostałą część chętnie pokażę w ramach co najmniej dwudniowego zlecenia (Lidzbark Warmiński lub Frombork), na przykład w ramach objazdu paru regionów.

Można zaryzykować stwierdzenie, że poza wyżej wymienionymi miejscowościami, to cała Warmia jest nieodkryta. Ludzie przejeżdżają przez nią bez zatrzymywania, by szybko dotrzeć nad Wielkie Jeziora Mazurskie. Z tego powodu tutejsze miasteczka postanowiły przekształcić swój spokojny charakter w główny atut. Niemal wszystkie miasta warmińskie należą do polskiej sieci Cittaslow, czyli promuje się w nich turystykę typu "slow". Bez tłumów, z lokalną kuchnią, bez pośpiechu.

Ja w szczególności polecam Barczewo, miejsce urodzenia Feliksa Nowowiejskiego. Nazywane pieszczotliwie "warmińską Wenecją", leży nad Pisą Warmińską, ujmując licznymi mostkami, zachowanym układem miejskim i imponującymi zabytkami.

Innym, pozytywnie zaskakującym miastem, jest Orneta, która również zachowała średniowieczny układ ulic. Tutaj w podziemiach gotyckiego ratusza miał mieszkać smok, a pięcionawowy kościół św. Jana Chrzciciela jest jedyną taką świątynią na Warmii. Zresztą żartuje się, że co drugi kościół na Warmii mógłby spokojnie pełnić rolę reprezentacyjnej katedry.

Imponujące rozmiarami świątynie znajdziecie w Dobrym Mieście czy Braniewie.

Wspaniałymi wnętrzami o polskiej tematyce może pochwalić się niepozorny kościół w Brąswałdzie.

Jednak najświętszą miejscowością na Warmii jest bezsprzecznie Gietrzwałd, jedyne w Polsce i jedno z nielicznych na świecie miejsc, gdzie objawienia Matki Bożej zostały oficjalnie potwierdzone przez Kościół. Świątynia gietrzwałdzka jest w cieniu Częstochowy czy Lichenia, ale ujmuje swą skromniejszą architekturą, malowniczym położeniem i niezwykłym klimatem.

A żeby nie było, że nie wspominam nic o naturze, to koniecznie należy odwiedzić rezerwat Doliny Rzeki Wałszy pod Pieniężnem. Głęboka dolina i wartko płynąca rzeka tworzą wrażenie bycia w górach, a wisienką na torcie jest jeden z najwyższych w Polsce czynnych mostów kolejowych. 

Zaintrygowani? Zapraszam do kontaktu i chętnie pokażę Wam te i inne niezwykłe miejsca na Warmii!

Nieodkryte miejsca z duszą

Najbardziej znane atrakcje

Warmia oferuje kilka naprawdę niesamowitych miejsc, które wzbudzają podziw odwiedzających z całej Polski. Na tym stosunkowo niewielkim obszarze mamy aż trzy Pomniki Historii.

Listę należy zacząć od historycznej stolicy Warmii, czyli... Lidzbarka Warmińskiego. To miasto biskupów oferuje zwiedzającym przede wszystkim imponujący zamek biskupi, malowniczo położony między Łyną a Symsarną. W jego murach mieszkali Mikołaj Kopernik, Ignacy Krasicki czy Marcin Kromer. Sam Lidzbark Warmiński stara się o uzyskanie statusu uzdrowiska, dlatego powstają tu tężnie i urokliwe tereny spacerowe nad Łyną.

Choć Lidzbark Warmiński to historyczna stolica, najważniejszy kościół, czyli katedra warmińska znajduje się we Fromborku. Cudownie położone wzgórze katedralne jest silnie obwarowane i przez to mylnie nazywane zamkiem. Moim zdaniem katedra fromborska to najpiękniejsza świątynia w całym województwie, prześlicznie położona na martwym klifie nad Zalewem Wiślanym. W dodatku jest tam pochowany sam Mikołaj Kopernik.

Trzeci Pomnik Historii to Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym, znane w kraju przede wszystkim jako miejsce uwięzienia kardynała Wyszyńskiego. Celę kardynała można zwiedzać, a kompleks sanktuarium ujmuje spokojem i stonowaną barokową architekturą. 

Opisując Warmię, nie można pominąć jej najważniejszego obecnie miasta, Olsztyna. Stolica województwa może pochwalić się przede wszystkim najlepiej zachowanym zamkiem w całym regionie, w którym mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik. Jest on malowniczo położony nad doliną rzeki Łyny, która opływa Stare Miasto. Warto zobaczyć konkatedrę, Wysoką Bramę czy gotycki ratusz, a także przespacerować się przez prawdziwą dumę Olsztyna - Las Miejski. Żadne inne miasto wojewódzkie nie posiada dużego, naturalnego lasu tak blisko Starego Miasta. A jak dodamy, że jest tutaj ponad 10 jezior to już mamy pełny obraz zielonego Olsztyna.

Na koniec nie można zapomnieć o Reszlu, który moim zdaniem jest najładniejszym miastem w całym województwie. Będąc tam, koniecznie trzeba wejść na wysoką wieżę kościoła Świętych Piotra i Pawła ze wspaniałym widokiem na zamek, miasteczko i malowniczą okolicę. Reszel to miasto, które zostało najmniej zniszczone podczas II wojny światowej ze wszystkich warmińskich miejscowości, a życie do dziś płynie tu sennie i pomału.

Turyści, zapytani o to, z czym kojarzą Warmię odpowiadają: z Mazurami. Błąd! Warmia przez wieki bardzo wyróżniała się na terenie Prus.  Ta dawna ostoja katolicyzmu zachwyca zamkami biskupimi i kapitulnymi (nie krzyżackimi!), uroczymi miasteczkami ze średniowiecznym układem ulic, spokojnym tempem życia i wspaniałymi krajobrazami. Odwiedź, a nie pożałujesz!

Warmia

O mnie

Licencjonowany przewodnik terenowy  warmińsko-mazurski,  miejski po Poznaniu oraz pilot wycieczek.

Social Media

Kontakt

Marek Piasta

Tel: +48 732 138 947

Adres mailowy: marek@catguide.pl

NIP: 779 232 08 81