1. pl

Informacje organizacyjne

Powiśle możemy zwiedzać w ramach co najmniej dwudniowego zlecenia, na przykład w ramach objazdu paru regionów.

Gdy myślę o miejscach uwielbianych przez lokalnych mieszkańców, a nieznanych szerszemu gronu to od razu myślę o Bażantarni w Elblągu. Jest to park leżący na obrzeżach miasta, zachwycający pofalowanym terenem Wysoczyzny Elbląskiej. Szlaki piesze i rowerowe wiją się wśród lasów bukowych i głębokich dolin, stąd też pieszczotliwa nazwa Bieszczady Północy, o którą rywalizują z Kaszubami.

Godny polecenia jest cały teren Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, który można odwiedzić przy okazji wizyty w Kadynach. Miejscowość ta stanowiła letnią rezydencję ostatniego cesarza Niemiec Wilhelma II. Miał tutaj istniejący do dziś dworek, a dodatkowo cała wieś została przebudowana w "stylu zakonnym" według architektów berlińskich. Tam też jest największy żywy dąb w Polsce, imponujący dąb Bażyńskiego.

Będąc w okolicy warto podjechać do sąsiedniego Tolkmicka, by zobaczyć uroczy gotycki kościółek wyjęty żywcem z czasów krzyżackich.

Z kolei Pasłęk może pochwalić się najdłuższymi zachowanymi murami miejskimi w całym województwie. W jego okolicy warto wpaść z wizytą do restauracji serwującej ślimaki, które zostały wpisane jako tradycyjna potrawa tych ziem.

Mało znaną atrakcją jest dawny prześliczny dworzec w Budwitach, wybudowany dla cesarza Wilhelma II, który obecnie można wynająć jako miejsce noclegowe.

Miłośnicy ruin na pewno zachwycą się zamkiem w Szymbarku. Jest to największy po Malborku ceglany zamek gotycki w Europie.

Innym ważnym miejscem, będącym wciąż w ruinie, jest pałac w Kamieńcu. To tutaj w 1807 r. odpoczywał przez parę miesięcy Napoleon Bonaparte w towarzystwie Marii Walewskiej.

Miłośnicy przyrody nie mogą ominąć magicznego Jeziora Jasnego Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego. Jest ono kryształowo czyste, a widoczność sięga 10 m. Niestety, nie można się w nim kąpać, aby zachować jego niezwykłe walory. Tuż obok znajduje się Jezioro Czarne, zgodnie z nazwą, ciemne jak noc.

Absolutnie nieznaną atrakcją jest wyjątkowy kościół w Łęgowie. Niepozorny z zewnątrz, wewnątrz zachwyca niezwykle rzadkim w naszym województwie wyposażeniem renesansowym. Jego urok doceniał sam Paul von Hindenburg, ostatni prezydent Rzeszy i właściciel tych ziem, których kazał odnowić wnętrza świątyni. Hindenburg planował by po śmierci właśnie tutaj spoczęło jego ciało, czemu sprzeciwił się Hitler.

Na koniec wracamy na Żuławy do Świętego Gaju, niewielkiego sanktuarium. To właśnie najprawdopodobniej w tym miejscu zginął w 997 r. jeden z patronów Polski, święty Wojciech.

Zaintrygowani? Zapraszam do kontaktu i chętnie pokażę Wam te i inne niezwykłe miejsca na Powiślu!

Nieodkryte miejsca z duszą

Najbardziej znane atrakcje

Powiśle to sztuczne określenie wymyślone w latach 50. XX wieku na tereny leżące po wschodniej stronie Wisły i jest podzielone pomiędzy województwa pomorskie (Malbork, Kwidzyn) oraz warmińsko-mazurskie (Elbląg, Iława). Choć Malbork, najbardziej znany zabytek Powiśla, znajduje się u sąsiadów w pomorskim, to i u nas jest się czym pochwalić!

Bezsprzecznym numerem jeden jest nasz Pomnik Historii, Kanał Elbląski. To jedyny czynny kanał w Europie, po którym statki są transportowane na specjalnych wózkach by pokonać liczne wzniesienia. Choć możecie znaleźć informację, że jest to jedyny taki kanał na świecie, to (niestety) drugi znajduje się w Kanadzie. Najbardziej interesujące są oczywiście pochylnie do transportu jednostek wodnych, jest ich tutaj pięć. By pokonać takie wysokości za pomocą tradycyjnych śluz, musiałoby być ich tutaj aż 32! Najbardziej znana jest pochylnia w Buczyńcu, gdzie mieści się Muzeum Kanału Elbląskiego.

Cała droga wodna Kanału Ostródzko-Elbląskiego, ma niemal 128 km i stanowi ciekawą alternatywę dla wodniaków znudzonych Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. Można dopłynąć z Elbląga do Ostródy na Mazurach oraz Iławy. Do tej ostatniej dociera się przez najdłuższe jezioro w Polsce, Jeziorak. Iława to malowniczo położone miasto, które bardzo dobrze rozwija swoją ofertę turystyczną.

Na północy regionu króluje Elbląg, drugie największe miasto województwa i jednocześnie najstarsze. To wyjątkowe miejsce na mapie warmińsko-mazurskiego. Stare Miasto w Elblągu zbudowano na prawach lubeckich, tak samo jak Gdańsk. Nie ma więc tu tradycyjnego rynku, a ulice ciągną ku Kanałowi Elbląskiemu, gdzie odbywał się cały handel. Miasto potężnie ucierpiało podczas II wojny światowej, a jego Stare Miasto zostało niemal całkowicie zmiecione z powierzchni ziemi. Od kilkudziesięciu lat trwa niezwykła odbudowa w stylu retrowersji, czyli połączenie układu przedwojennych działek z nowoczesną zabudową. Nad wszystkimi zabudowaniami góruje wieża kościoła św. Mikołaja (97 m), do dziś najwyższy budynek w całym województwie, na której punkt widokowy koniecznie trzeba wejść.

Na koniec wypadałoby "odhaczyć" najniższy punkt w Polsce, Raczki Elbląskie. Znajdują się one 1,8 m pod poziomem morza i jest to zdecydowanie jeden z najłatwiejszych do zaliczenia rekordów naszego kraju. Być może dotarła do Was informacja, że rekord ten został zabrany przez województwo pomorskie. Jako mieszkaniec warmińsko-mazurskiego chciałbym zwrócić uwagę, że w Raczkach jest naturalne obniżenie terenu, a nowy rekord jest wyznaczony w miejscu pogłębionym przez człowieka, co nie powinno być uznane :). 

Powiśle, Prusy Górne, Oberland, Pomezania, Żuławy... Wiele nazw i brak zgody na jedną właściwą. Zachodnie tereny województwa to prawdziwa mieszanka krajobrazów, dziedzictwa i historii. Znajdziecie tuż obok siebie tereny nazywane Bieszczadami Północy i płaską jak stół depresję. Powiśle może i jest pominięte w nazwie województwa wamińsko-mazurskiego, ale zdecydowanie nie warto go pomijać w swoich planach wycieczkowych!

Powiśle

O mnie

Licencjonowany przewodnik terenowy  warmińsko-mazurski,  miejski po Poznaniu oraz pilot wycieczek.

Social Media

Kontakt

Marek Piasta

Tel: +48 732 138 947

Adres mailowy: marek@catguide.pl

NIP: 779 232 08 81