1. pl

Informacje organizacyjne 

Mazury stanowią rozległy obszar, dlatego główną część możemy zwiedzać w ramach jednodniowego zlecenia (Wilczy Szaniec, Święta Lipka, Twierdza Boyen, rejsy po Wielkich Jeziorach), zaś Mazury zachodnie chętnie pokażę w ramach co najmniej dwudniowego zlecenia (Pola Grunwaldu, skansen w Olsztynku, rejsy w Ostródzie), na przykład w ramach objazdu paru regionów.

Uff... jak widać, lista bardziej znanych atrakcji Mazur jest całkiem imponująca i jeśli chodzi o wybór miejsc "nieodkrytych" to można wymieniać niemal w nieskończoność. Pozwolę sobie wskazać tylko parę tych, które mnie najbardziej pozytywnie zaskoczyły gdy dotarłem do nich po raz pierwszy. 

Zacznijmy od natury. Jaki jest moim zdaniem najpiękniejszy rezerwat w całym województwie? Bez wątpienia Źródła Rzeki Łyny, robiący największe wrażenie wiosną. Największa rzeka województwa rozpoczyna swój bieg licznymi źródliskami, które płyną w dół stromej doliny niczym w górach, miniaturowymi wodospadzikami.

Innym pięknym miejscem jest rezerwat "Sosny Taborskie" w okolicach Ostródy. Słynne sosny były doskonałym materiałem do budowy masztów okrętowych i ich transport stanowił główny powód wybudowania niezwykłego Kanału Elbląskiego. Rezerwat ten to bór mieszany sosnowo-bukowy i prowadzi przez niego znakomicie przygotowana ścieżka dydaktyczna. 

Jeśli chodzi o mało znane miejscowości, które potrafią zaczarować, to należy wymienić Działdowo. To jedyne mazurskie miasto, które znalazło się w granicach Polski jeszcze przed II wojną światową i z tego powodu ominęły je największe pożary oraz szaber. W Działdowie koniecznie należy zobaczyć Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego i przespacerować się po urokliwym miasteczku, zahaczając o zamek krzyżacki.  

Często pomijanym (niesłusznie!) miastem jest również Kętrzyn. Owszem, staromiejska zabudowa nie przetrwała wojny, lecz kościół św. Jerzego ze wspaniałym widokiem z wieży, pozostałości murów miejskich oraz zamek krzyżacki zasługują na postój w drodze z Wilczego Szańca do Świętej Lipki.

Skoro o Świętej Lipce mowa, miejscem absolutnie magicznym są Bezławki, które znajdują się niedaleko. W Bezławkach istniał zamek krzyżacki przebudowany później na kościół. Dziś, aby zobaczyć wnętrza, należy skontaktować się z gospodarzem mieszkającym obok, ale zdecydowanie warto, gdyż wejść można dosłownie wszędzie, choćby na wieżę czy nad sklepienia świątyni.

Często pomijaną perełką z nutą egzotyki jest Wojnowo i dawny klasztor starowierców, w którym czas zdaje się płynąć wolniej. 

Niezwykłym miejscem na mapie Mazur jest także Kanał Mazurski, nieukończona próba połączenia Wielkich Jezior z Morzem Bałtyckim. Dziś świadectwem niezwykle ambitnych planów są potężne, betonowe śluzy. Niektóre, jak Leśniewo Górne, są łatwo dostępne, do innych trzeba przedzierać się przez pola i pastwiska.

Skoro już mowa o kanałach to warto wybrać się na rejs z Ostródy do Starych Jabłonek. Po drodze pokonuje się jedyny w Polsce tunel wodny, przez który przepływają statki! 

Na koniec polecam podróż przez wioski zagubione w Puszczy Piskiej i Napiwodzko-Ramuckiej. Po niektórych pozostały ledwie ruiny, które pomału zarastają, jak na przykład rezerwat Małga. Inne zachowały w dużej części drewnianą zabudowę, a ich mieszkańcy zajmują się przede wszystkim hodowlą krów. Przejazd przez KlonKwiatuszki WielkieHejdyk czy Turośl na pewno spowoduje, że poczujecie się trochę jak poza Polską (na szczęście ceny pozostają polskie :)). 

Zaintrygowani? Zapraszam do kontaktu i chętnie pokażę Wam te i inne niezwykłe miejsca na Mazurach!

Nieodkryte miejsca z duszą

Najbardziej znane atrakcje

Mazury obfitują w różnego rodzaju ciekawe miejsca do zobaczenia i to nic dziwnego. W końcu to turystyczne serce województwa, znane w całej Polsce. Postaram się wymienić możliwie najwięcej, lecz miej w pamięci, że jest to tylko część atrakcji możliwych do zwiedzania.

Wyliczankę zaczniemy od tego, z czego Mazury są znane, jezior. Najbardziej na wyobraźnię działa oczywiście największe, czyli Śniardwy. "Mazurskie morze" nie jest wbrew pozorom takie proste do zobaczenia z lądu i największe wrażenie robi z pokładu statków turystycznych pływających z Mikołajek Rucianego-Nidy. Te dwie miejscowości plus Giżycko to prawdziwe mazurskie kurorty, gdzie najłatwiej poczuć wakacyjny klimat niczym nad morzem. W Giżycku również można wybrać się na kilka rejsów statkiem, zobaczyć słynny obrotowy most na kanale Łuczańskim oraz potężną Twierdzę Boyen. 

Drugie największe jezioro w Polsce, Mamry, można zobaczyć płynąc z Giżycka albo Węgorzewa. Zresztą, jezior u nas dostatek, ponad 2500!

Miłośnicy przyrody powinni skierować swe kroki do Mazurskiego Parku Krajobrazowego, który jest drugim najstarszym tego typu obiektem w Polsce. W okolicach Popielna możecie na przykład trafić na dziko żyjące koniki polskie, a przez Park płynie królowa mazurskich rzek, Krutynia. Spływy kajakowe, choćby jednodniowe, są tutaj bardzo popularną atrakcją. A jeśli wiosłowanie to nie Wasza bajka to zawsze można przepłynąć się łodziami pychówkami.

Innym przepięknym miejscem jest Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich, gdzie jest najwyższe wzgórze niżu po tej stronie Wisły, czyli Góra Dylewska (312 m n.p.m.). Na jej szczycie znajduje się wieża widokowa ze wspaniałą panoramą. Zresztą, wędrując po lasach Wzgórz Dylewskich możecie trafić na dziko żyjące... muflony!

Miłośnicy obserwacji ptaków nie mogą pominąć Rezerwatu Przyrody Jezioro Łuknajno, które jest rezerwatem biosfery UNESCO. 

Choć Mazury kojarzy się przede wszystkim z naturą, to nie brakuje tutaj atrakcji stworzonych ręką człowieka. Najsłynniejsza jest oczywiście Kwatera Hitlera "Wilczy Szaniec", czyli miejsce gdzie przywódca III Rzeszy mieszkał przez ponad 800 dni i gdzie miał miejsce niemal udany zamach na jego życie.

Jednym z naszych Pomników Historii są Pola Grunwaldzkie, gdzie odbyła się największa bitwa średniowiecznej Europy. Do wizyty powinno zachęcić niedawno otwarte nowoczesne Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Drugi mazurski Pomnik Historii to Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce. Odwiedzających zachwycają piękne barokowe wnętrza, najstarsze w Polsce malarstwo kwadraturowe (polegające na złudzeniu optycznym) oraz wspaniałe koncerty organowe.

Popularnym punktem do zaliczenia na Mazurach jest także Mrągowo i jego znany z telewizji amfiteatr. Dzięki festiwalowi "Piknik Country" to mazurskie miasto jest polską stolicą muzyki country. Warto jednak zwiedzić samą miejscowość, gdyż Mrągowo zostało najmniej zniszczone podczas II wojny światowej ze wszystkich miast na Mazurach. 

Skoro wspomnieliśmy już miasto znane z muzyki, to nie można pominąć Ostródy, w której odbywa się najważniejszy festiwal reggae w Polsce - Ostróda Reggae Festival. Zresztą w Ostródzie odbywa się tyle różnych imprez kulturalnych, że w stołecznym Olsztynie żartuje się o przeniesieniu stolicy województwa właśnie tam.

Na koniec nie można zapomnieć o Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, które prezentuje architekturę ludową Warmii, Mazur oraz Powiśla i jest często wymieniane wśród najładniejszych skansenów w kraju. 

Największe jeziora w Polsce, dwie największe puszcze w województwie, najwyższy szczyt nizin po tej stronie Wisły... Nie ma drugiej takiej krainy w Polsce jak Wielkie Jeziora, która zachwyca turystów już od XIX w. Atrakcji jest tu tyle, że spokojnie mogą wypełnić cały urlop. Poznaj prawdziwe serce Mazur!

Wielkie Jeziora Mazurskie
oraz Mazury Zachodnie

O mnie

Licencjonowany przewodnik terenowy  warmińsko-mazurski,  miejski po Poznaniu oraz pilot wycieczek.

Social Media

Kontakt

Marek Piasta

Tel: +48 732 138 947

Adres mailowy: marek@catguide.pl

NIP: 779 232 08 81