1. pl

Informacje organizacyjne

W przeciwieństwie do pozostałych regionów, na Mazurach Garbatych nie ma dla mnie problemu by zorganizować znacznie krótsze oprowadzanie, na przykład tylko dwu-trzy godzinne. Oczywiście, w takim wypadku cena będzie odpowiednio niższa.

Mazury wschodnie są "wciśnięte" pomiędzy dwa znacznie bardziej rozpoznawalne obszary: Krainę Wielkich Jezior Mazurskich oraz Suwalszczyznę. Nie będzie wielką przesadą określenie, że w zasadzie wciąż nie zostały odkryte, a duży ruch turystyczny przechodzi tu głównie tranzytem. Nawet dla mieszkańców warmińsko-mazurskiego, a zwłaszcza Warmii czy Powiśla, są wręcz nieco egzotyczne, odległe. Niektóre z tych miejsc odkrywają swoją prawdziwą magię dopiero dzięki opowieści przewodnickiej, tak więc zachęcam do wspólnej podróży w celu poznania nieoczywistych atrakcji.

Gdzie możemy pojechać? Polecam na przykład Olecko z wyjątkową drewnianą wieżą do skoków, największym zachowanym pomnikiem po I wojnie światowej, pięknymi trasami spacerowymi nad jeziorem oraz największym rynkiem w Polsce. Według niektórych pomiarów ma nawet 7 ha!

Łowcy widoków powinni zahaczyć o Stare Juchy, których okolicę dr Mieczysław Orłowicz, zasłużony twórca przedwojennych przewodników, określił jako najpiękniejszą na całych Mazurach. W tej samej miejscowości zlokalizowany jest kamień ofiarny z czasów pruskich, na którym składano krwawe ofiary ze zwierząt oraz ludzi.

Niezwykłe krajobrazy, jakże inne od stereotypowych mazurskich, oferują Wzgórza Szeskie, drugie najwyższe wzniesienie w województwie. Warto zwrócić uwagę na Tatarską Górę (307 m n.p.m.), na której szczycie mieści się torfowisko i nieoficjalnie najwyżej położone jeziorko nizinne w całej Polsce. 

Puszcza Borecka szczyci się najczystszym powietrzem w Polsce. Stacja pomiaru powietrza w Diablej Górze regularnie pokazuje najlepsze wyniki w całym kraju. Dodatkowo w Puszczy Boreckiej żyją dzikie żubry i jest tam zagroda pokazowa Wolisko, gdzie możemy przyjrzeć się im z bliska.

Na południowych krańcach Mazur wschodnich, w Boguszach, mieści się najstarszy słup graniczny w Polsce, z 1545 r. Wytycza on jedną z najdłużej istniejących granic państwowych w Europie, która zniknęła tam dopiero w 1945 r.

Na koniec zapraszam do siebie, do Ełku. Mieszkańcy są bardzo dumni ze swego miasta i często uważają, że to najładniejsza miejscowość tego północno-wschodniego kącika Polski. Ełk jeszcze w czasach niemieckich był reklamowany jako "stolica Mazur" i dziś, jako zdecydowanie największe mazurskie miasto, nadal lubi się tak określać. Tutejsze wielkomiejskie kamienice oraz gwarne ulice powodują, że Ełk sprawia wrażenie bycia większym miastem niż jest w rzeczywistości. Tu mieści się katedra diecezji ełckiej, ruina najmłodszego w Polsce zamku krzyżackiego (i przy okazji jedynego na wyspie) oraz uwielbiana przez turystów i mieszkańców promenada nad jeziorem ełckim, gdzie rozlokowały się popularne puby, restauracje i kawiarnie. 

 

Zaintrygowani? Zapraszam do kontaktu i chętnie pokażę Wam te i inne niezwykłe miejsca na Mazurach Garbatych!

Nieodkryte miejsca z duszą

Najbardziej znane atrakcje

Symbolem Mazur Garbatych są bez wątpienia mosty kolejowe w Stańczykach. Zachwycają nie tylko wysokością (36 m) oraz wyglądem wzorowanym na antycznych akweduktach, lecz także przepiękną okolicą doliny rzeki Błędzianki. W 2020 r. zdobyły nagrodę Złotej Pinezki jako najlepiej oceniana atrakcja w Google w całym województwie warmińsko-mazurskim! 

Drugim najbardziej rozreklamowanym miejscem jest okryta masą legend Piramida w Rapie, czyli grobowiec rodziny Farenheit. Historie o zmumifikowanych, bezgłowych zwłokach w jej wnętrzu działają na wyobraźnię niejednego odwiedzającego.

Zmęczeni podróżami możemy wypocząć w Gołdapi, jedynym jak na razie mieście uzdrowiskowym w województwie. Latem kuszą spacery wśród tężni solankowych nad brzegiem jeziora Gołdap, a zimą stok narciarski w Pięknej Górze, z której rozpościerają się wspaniałe widoki na okolicę.

Ełku, największym mieście na Mazurach, działa Ełcka Kolej Wąskotorowa. To jedyna działająca wąskotorówka w naszym województwie. Możemy wpierw zwiedzić zabytkowe lokomotywy, wagony i lokomotywownię, a potem udać się w podróż pod miasto na ognisko by spróbować lokalnych specjałów.

Nie można też zapomnieć o Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej, która pieszczotliwie jest określana polską tajgą. Występują tam gatunki zwierząt i roślin charakterystyczne dla Europy północnej, np. sowa śnieżna czy malina moroszka. Nic dziwnego, w końcu polski nizinny biegun zimna jest tuż obok. 

Mazury wschodnie, Mazury Garbate, "Mazurskie Kresy", Kraina EGO... Pod tymi wieloma nazwami kryje się najmniej znana i odwiedzana część Mazur. Na chcących poznać te tereny czekają dwie puszcze, w których żyją dzikie żubry, polska tajga, najwyższe mosty kolejowe w kraju, a także otwarci, weseli mieszkańcy. Tutaj mieści się jedyne uzdrowisko oraz działająca wąskotorówka w województwie, największy ocalały pomnik z I wojny światowej oraz największe miasto mazurskie - Ełk. Czego tu nie uświadczysz? Tłumów.

Mazury Garbate

O mnie

Licencjonowany przewodnik terenowy  warmińsko-mazurski,  miejski po Poznaniu oraz pilot wycieczek.

Social Media

Kontakt

Marek Piasta

Tel: +48 732 138 947

Adres mailowy: marek@catguide.pl

NIP: 779 232 08 81