1. pl

Informacje organizacyjne

Nie posiadam uprawnień przewodnika podlaskiego, ale proponuję usługę pilotażu w te rejony. Chętnie zabiorę Ciebie swoim samochodem, przy okazji opowiadając o regionie i jego atrakcjach. Mogę zorganizować lokalnego przewodnika, który dokładniej oprowadzi po dojechaniu na miejsce, jeśli sobie tego życzysz. 

Zarówno na Suwalszczyznę jak i Podlasie możemy pojechać w ramach co najmniej jednodniowego zlecenia

Atrakcje Podlasia

Rozległe Podlasie wymagałoby osobnych podstron by móc opisać jego największe atrakcje, dlatego ja skoncentruję się na tych, które znajdują się względnie blisko Mazur i można zaliczyć je w ramach jednodniowego wypadu.

Zacznijmy od Pomników Historii. Tykocin jest wskazywany jako jedno z najpiękniejszych miasteczek Podlasia i ja również się pod tym podpisuję. Ujmuje przede wszystkim przepięknie wyremontowaną synagogą, w której przybliża się żydowskie dziedzictwo tego miasta. Duży Rynek otoczony jest drewnianą zabudową i dominuje nad nim imponujący barokowy kościół z zespołem klasztornym. Po drugiej stronie rzeki Narew odbudowano zamek królewski, który można zwiedzać, jak i spędzić w nim noc. 

Supraśl, najmłodszy Pomnik Historii podlaskiego, to drugie po Augustowie uzdrowisko. Nic dziwnego, jest otoczony Parkiem Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej, a w samym mieście najbardziej imponuje prawosławny monaster męski, jeden z pięciu w Polsce.

Wymieniliśmy już dziedzictwo żydowskie, prawosławne, czas na islam i Tatarów. Drewniane meczety w Bohonikach Kruszynianach to bardzo znana i nieco egzotyczna atrakcja Podlasia. Można spróbować kuchni tatarskiej, wejść do meczetu i przespacerować się po mizarze, czyli tatarskim cmentarzu.

Na koniec, stolica województwa, Białystok. Jego najbardziej lubianą atrakcją jest przepiękne założenie pałacowe Branickich, które wygrało nawet Złotą Pinezkę Google w 2020 r., jako najlepiej oceniana przez turystów atrakcja całego podlaskiego. Białystok może pochwalić się sympatycznym centrum, katedrami katolicką oraz prawosławną, a także niezwykłym Pomnikiem Historii, czyli modernistycznym kościołem św. Rocha. Wygląda on na współczesny, lecz projekt i budowa pochodzą z czasów międzywojennych.

Atrakcje Suwalszczyzny

Leżąca na północy województwa podlaskiego Suwalszczyzna to wyjątkowe miejsce, potrafiące oczarować każdego, kto zdecyduje się je odwiedzić. W tym niewielkim regionie znajdują się aż dwa parki narodowe, więcej niż ma niejedno województwo! 

Wigierski Park Narodowy to turystyczne serce całego regionu, z pięknie położonym klasztorem w Wigrach, ślicznymi szlakami turystycznymi i słynącą ze swego piękna rzeką Czarna Hańcza. 

Z kolei Biebrzański Park Narodowy to największy park narodowy w Polsce, z terenami bagiennymi ciągnącymi się przez około 100 km. To prawdziwie dzikie miejsce, które można poznawać na przykład płynąc na tratwach. Tutaj też są najprawdopodobniej najtrudniejsze szlaki nizinne w kraju, szczególnie wiosną wymagające nie tyle kaloszy, co wręcz woderów do przejścia.

Nie można też zapominać o Suwalskim Parku Krajobrazowym, najstarszym parku krajobrazowym w Polsce i moim zdaniem, najpiękniejszym miejscu na Suwalszczyźnie. To tutaj możemy zamoczyć nogi w najgłębszym jeziorze w kraju, Hańczy (108 m głębokości!). Można wspiąć się też na niezwykłą "górę Fuji Suwalszczyzny", czyli Górę Cisową. Wszędzie pofalowany, niemal górski teren, zachwyca za każdym zakrętem. Piękno krajobrazu doceniają filmowcy, którzy nagrywali tutaj m.in. sceny do "Pana Tadeusza".

Suwalszczyzna ma też swój Pomnik Historii, czyli Kanał Augustowski, po którym można się przepłynąć wraz ze śluzowaniem, na przykład do Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej.

Sam Augustów leży w połowie na Podlasiu, a w połowie na Suwalszczyźnie i jest nazywany czasami letnią stolicą województwa. To jedno z dwóch miast uzdrowiskowych w podlaskim jest przepięknie położone wśród licznych jezior.

Fani literatury polskiej koniecznie muszą zajechać do Suwałk, największego miasta w regionie, by zobaczyć miejsce urodzenia Marii Konopnickiej, w którym funkcjonuje muzeum jej imienia.

Z kolei urocze Sejny to najmniejsze miasto powiatowe w Polsce, zaś Sejneńszczyzna to dom dla mniejszości litewskiej, gdzie możemy zobaczyć podwójne nazwy miejscowości i spróbować litewskiej kuchni. 

Schowana w cieniu Mazur i bardzo często mylnie do nich przyłączana Suwalszczyzna, to przepiękny teren, który zaskakuje pofalowaniem, głębokimi jeziorami, rozległymi bagnami oraz puszczami, a także świetną infrastrukturą turystyczną. Podlasie zaś to prawdziwa uczta dla osób poszukujących dziedzictwa różnych religii i mniejszości. Mamy tu miejscowości żydowskie, prawosławne, katolickie, tatarskie... A wszystko to w otoczeniu aż czterech parków narodowych!

Suwalszczyzna, Podlasie

O mnie

Licencjonowany przewodnik terenowy  warmińsko-mazurski,  miejski po Poznaniu oraz pilot wycieczek.

Social Media

Kontakt

Marek Piasta

Tel: +48 732 138 947

Adres mailowy: marek@catguide.pl

NIP: 779 232 08 81